بیست و سومین سالگرد درگذشت احمد شاملو: نیروهای امنیتی گور احمد شاملو را زیر مقوا پنهان و گورستان امامزاده طاهر را قرق کردند

کانون نویسندگان ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد در بیست و سومین سالگرد درگذشت احمد شاملو، نیروهای امنیتی گور احمد شاملو را زیر مقوا پنهان و گورستان امامزاده طاهر را قرق کردند. بر این اساس، روش نیروهای امنیتی این بار تغییر کرده بئد: آن‌ها انبوه نیروهایشان را در گورستان متمرکز کرده بودند.
اطلاعیه کانون نویسندگان ایران را می خوانید:

صف‌آرایی نیروهای امنیتی درون گورستان

در بیست و سومین سالگرد درگذشت احمد شاملو، نیروهای امنیتی گور احمد شاملو را زیر مقوا پنهان و گورستان امامزاده طاهر را قرق کردند.

امروز، دوم مرداد ماه همچون سالیان گذشته جمعی از اعضای کانون نویسندگان ایران و دوستداران احمد شاملو برای بزرگداشت میراث آزادی‌خواهی این شاعر بزرگ راهی گورستان امامزاده طاهر کرج شدند.

در نیمه‌بسته‌ی گورستان و صف نه‌چندان طولانی نیروهای انتظامی اندکی جمعیت را به برگزاری مراسم امیدوار کرد. اما درست در بدو ورود، زنان با تذکر «حجاب» مواجه شدند و کمی پس از آن صف نیروهای امنیتی ظاهر شده، جلوی جمعیت را گرفتند و همه را به بیرون گورستان راندند. آن‌ها که پیشتر رسیده بودند خبر دادند که مزار احمد شاملو را با مقوایی پوشانده‌اند تا کسی حتا به تصادف آن را نیابد که قدم‌به‌قدم گورستان در تصرف نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها است.

نیروهای امنیتی، امسال برخلاف سال‌های گذشته از صف‌آرایی در خیابان و نمایش قدرت سرکوب پرهیز کرده و انبوه نیروهایشان را در داخل گورستان مستقر کرده بودند. جمعیت از در کوچک نیمه‌باز وارد شد، بی‌آنکه بتواند بیش از چند متر پیش بروند.

حاکمیت همچون همیشه نشان داد که هرجا نام و یادی از آزادی‌خواهی باشد، نیروهای امنیتی‌اش را بسیج می‌کند. اما این بار کوشیده بود این صف‌آرایی را از چشم رهگذران دور نگه دارد. بااین‌همه، سرکوب به هر شمایلی که درآید، حضور هرساله‌ی اعضای کانون نویسندگان ایران و دوستداران احمد شاملو بر مزار او، پاسداشت مرام آزادیخواهانه‌ی او است.

در همین زمینه:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی