دومین جلسه دادگاه توماج صالحی پشت درهای بسته و در سکوت کامل  

توماج صالحی، عکس: ویکی پدیای فارسی

دومین جلسه دادگاه توماج صالحی، یکشنبه، ۱۱ تیر/۲ ژوئیه، به شکل «غیرعلنی و پشت درهای بسته» در حالی برگزار شد که این خواننده رپ و فعال مدنی معترض، بیش از هشت ماه است که همچنان در «بازداشت موقت» بوده و در سراسر این مدت نیز به دادرسی عادلانه دسترسی نداشته است.

صفحه توییتر توماج صالحی، خواننده معترض که از زمان بازداشت او به دست یکی از دوستانش همچنان فعال است، نوشت: دومین جلسه دادگاه توماج صالحی، یکشنبه، ۱۱ تیر به شکل «غیرعلنی و پشت درهای بسته» برگزار شد.

همزمان، یه وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی نیز با تایید برگزاری «مخفیانه و پشت درهای بسته» دومین جلسه دادگاه این خواننده معترض، در توییتی نوشت: «رژیم ایران از چه می ترسد؟ حکم او ممکن است اعلام شود، پس درباره‌اش اطلاع رسانی و صحبت کنید.»

مقام‌های قوه قضائیه و دادگاه انقلاب اصفهان تاکنون جزئیات جلسه دادگاه توماج صالحی و اتهامات واردشده به او را اعلام نکرده‌اند.

نمایندگان پارلمان‌های آلمان، اتریش، نیوزیلند و ایتالیا که کفالت سیاسی توماج صالحی را برعهده گرفته‌اند، در ویدئویی اعلام کرده بودند که نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این خواننده پس از گذشت ۲۳۰ روز از بازداشت او یکشنبه، ۲۸ خرداد پشت درهای بسته برگزار شده است.  

امیر رئیسیان، وکیل توماج دی‌ سال گذشته برای اولین بار از دسترسی به تنها یکی از چهار جلد پرونده موکل خود خبر داده بود. رئیسیان ۹ اردیبهشت سال جاری در مصاحبه با شرق گفته بود که توماج صالحی با پنج اتهام شامل «افساد فی‌الارض»، «تبلیغ علیه نظام»، «همکاری با دولت متخاصم»، «دعوت مردم به کشتار و اغتشاش» و همچنین «توهین به رهبری» مواجه است.

رئیسیان یادآوری کرده بود که از زمان بازگشت پرونده به دادسرا، دسترسی وکلای توماج صالحی به پرونده موکل‌شان «مجدداً» ناممکن شده است. محاربه و افساد فی‌الارض از جمله اتهاماتی‌ست که بر اساس قوانین کیفری ایران ممکن است حکم اعدام به‌دنبال داشته باشد.

توماج صالحی ۸  آبان در روستای گِردبیشه در استان چهارمحال و بختیاری ایران بازداشت شد. این خواننده رپ، اهل شاهین‌شهر اصفهان است که در جریان اعتراضات سراسری محل زندگی‌اش مخفی بود و پیام‌های بسیاری را در حمایت از مردم منتشر می‌کرد. توماج صالحی درباره‌ اعتراضات مردم ایران، اعتصابات کارگری، اعدام‌ و زندان، فساد اقتصادی و سیاسی، مواضع اصلاح‌طلبان، قرارداد ۲۵ ساله با چین، خودکشی کودکان، بی‌اعتنایی هنرمندان به وضعیت جامعه‌ و سکوت‌شان و در حمایت از دادخواهان ترانه‌های خوش قافیه‌ و خوش ساختی در سبک موسیقی رپ اعتراضی ساخته و خوانده است. «فال»، درباره سقوط «نظام» آخرین اثری که از پیش از بازداشت منتشر شده، از مهم‌ترین آثار صالحی‌ست.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی