کانون نویسندگان ایران تبعید اکبر آزاد، نویسنده آذربایجانی را محکوم کرد

کانون نویسندگان ایران با انتشار اطلاعیه‌ای تبعید اکبر آزاد، نویسنده و فعال مدنی آذربایجانی، به دره‌شهر در استان ایلام را محکوم کرد.

کانون نویسندگان ایران نوشت:

«در این شهرستان، ارگان‌ها و کار به‌دستان دولتی هیچ‌گونه امکانی در اختیار اکبر آزاد نگذاشته‌اند و همه‌ هزینه‌های ایاب و ذهاب، اقامت و اسکان و خورد و خوراک را باید خود او تامین کند. از این گذشته، ارتباطات تلفنی او با مشکلات عدیده رو به رو است.»

اکبر آزاد، علیرضا فرشی، بهنام شیخی و حمید منافی به همراه سه تن دیگر به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در اسفند ۱۳۹۲ در نسیم شهر تهران بازداشت شدند. این سه تن در سال ۱۳۹۵ در مرحله بدوی توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان  از بابت اتهام «مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور» به ۱۵ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به باغملک از توابع استان خوزستان ، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به دره‌شهر از توابع استان ایلام، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان و ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به ازنا از توابع استان لرستان محکوم شده بودند.

حکم تبعید اکبر آزاد سه‌شنبه ۲۳ خرداد به اجرا درآمد. کانون نویسندگان ایران در ادامه بیانیه خود نوشته است:

«کانون نویسندگان ایران صدور چنین احکام ظالمانه‌ای را مصداق نقض آشکار آزادی بیان و ستم در حق همه‌ی کسانی می‌داند که می‌خواهند به زبان مادری خود بگویند و بنویسند و منتشر کنند، از این‌رو مسئولیت هرگونه گزندی به جان نویسنده و عضو خود را متوجه کار به‌دستان و مجریان این احکام ضد انسانی می‌داند.»

آزاد دانش‌آموخته جامعه شناسی‌ست، ۶۷ سال دارد و  پیش از این به مدت دو سال در زندان تهران بزرگ محبوس بود. او در سال‌های نخست پس از انقلاب ۵۷ در مجله «وارلیق» قلم می‌زد. ده‌ها مقاله در زمینه فرهنگ و ادب حاصل کار او در این مجله است.

او به بیماری دیابت مبتلاست.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی