ناصر پاکدامن، ناشر نشریه چشم‌انداز و از فعالان فرهنگی چپ درگذشت

ناصر پاکدامن

ناصر پاکدامن (متولد ۱۳۱۱)، اقتصاددان و پژوهشگر سیاست و فرهنگ  صبح یکشنبه ۲۳ آوریل/ ۳ اردیبهشت در اثر پیامدهای ابتلا به بیماری سرطان در بیمارستانی در پاریس درگذشت.

پاکدامن در فرانسه تحصیلات دانشگاهی‌اش را به پایان رسانده بود و در سال‌های قبل از انقلاب در دانشگاه تهران تدریس می‌کرد. از جوانی به جبهه ملی از دیدگاهی چپ گرایش داشت. در زمان انقلاب از بنیان‌گذاران سازمان ملی دانشگاهیان بود. پس از انقلاب از دانشگا‌ه اخراج و مجبور به ترک کشور شد. در فرانسه، در دانشگاه پاریس تدریس می‌کرد.

ناصر پاکدامن همراه با محسن یلفانی در تابستان ۱۳۶۵ نخستین شماره گاهنامه چشم‌انداز را منتشر کرد. انتشار این گاهنامه سیاسی، اجتماعی و ادبی تا تابستان ۱۳۸۵ در ۲۳ شماره ادامه یافت.

قتل کسروی و انتشار نامه‌های صادق هدایت به شهید نورایی از آثار اوست.

ضیاء صدقی از طرف تاریخ شفاهی ایران در دانشگاه هاروارد در ۲۶ مه ۱۹۸۴ درباره چگونگی شکل‌گیری سازمان ملی دانشگاهیان با پاکدامن مصاحبه‌ای انجام داده است. (+) این مصاحبه از اسناد جنبش چپ در سال‌های قبل از انقلاب است.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی