هفت سین نوروزی در ویترین سوخته شهر کتاب بابل

ویترین نوروزی شهر کتاب بابل

علاقمندان به کتاب به نشانه همبستگی با شهر کتاب بابل در ویترین سوخته این کتابفروشی هفت‌سین نوروزی چیدند.

  اواسط ماه آبان و در جریان اعتراضات «زن زندگی آزادی»  شهر کتاب بابل را حامیان حکومت به آتش کشیدند. در آن زمان صاحب کتابفروشی در تجمعات سه روزه‌ آبان به معترضانی که در معرض تیر جنگی بودند پناه داد و حاضر نشد کسانی را که پناه گرفته بودند تحویل ماموران بدهد. فردای آن روز شهر کتاب برای یک هفته پلمپ شد و سپس توسط نیروهایی که هویت آن‌ها اعلام نشده به آتش کشیده شد.

شهر کتاب از سال‌‌های دهه ۱۳۸۰ به این سو مهم‌ترین کتابفروشی بابل است.

پیش از این علاقمندان به کتاب، این کتابفروشی سوخته را گلباران کرده بودند.

آتش زدن کتابفروشی‌ها در جمهوری اسلامی بی سابقه نیست. انصار حزب‌الله در شهریور ۱۳۷۴  نشر مرغ آمین در خیابان کریم‌خان تهران را در اعتراض به چاپ رمان «و خدایان دوشنبه‌ها می‌خندند» نوشته رضا خوش‌بین خوش‌نظر به آتش کشیدند.

اواخر سال ۱۳۸۴ با تغییر «مرکز امور مشارکت زنان» به «مرکز امور زنان و خانواده» در دولت نهم، شایع شد که مدیریت جدید تصمیم داشته کتاب‌های «کتابخانه تخصصی زنان» را که در دوران محمد خاتمی ایجاد شده بود از بین ببرد، اما در لحظات آخر کار متوقف شده و به تعطیل کردن کتابخانه و ایجاد محدودیت دسترسی به کتاب‌ها اکتفا کرده، هرچند که گفته می‌شود تعدادی از کتاب‌ها از مرکز خارج شده و بازگردانده نشده ‌است.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی