محکومیت سپیده رشنو، نویسنده معترض به حجاب اجباری به پنج سال «حبس تعلیقی مراقبتی»

سپیده رشنو، داستان‌نویس

دادگاه سپیده رشنو را به پنج سال حبس تعلیقِ مراقبتی محکوم کرد. دادگاه نوشتن چند نقد بر آثار صادق هدایت را از مصادیق تبلیغ علیه نظام دانسته است.

سپیده رشنو، داستان‌نویس و ویراستار در تیر ۱۴۰۱، در پی اعتراض به حجاب اجباری و مقاومت در برابر دخالت‌های یک زن آمر به معروف به نام رایحه ربیعی به نوع پوشش‌اش، دستگیر شد و پس از مدتی هم او را وادار به اعتراف تلویزیونی در صدا و سیمای جمهوری کردند. سامان رشنو، برادر سپیده بر در صفحه توییتر خود نوشته است:

«حکم خواهرم ‎سپیده رشنو پس از رفع اتهام “فراهم آوردن موجبات فساد و فحشاء” با سه عنوان اتهامی دیگر “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “بی‌حجابی در معابر” صادر شده است.»

برادر سپیده رشنو در ادامه نوشته است که دادگاه سپیده را ملزم کرده تا در مدت محکومیت تعلیقی پژوهشنامه‌ای در صد و ده صفحه پیرامون وطن‌دوستی، ادب و آسیب‌رسانی به افکار عمومی، با اقتباس از کتاب‌های اعلام شده توسط دادگاه تهیه کند.

طبق توییت‌های سامان رشنو، حضور فصلی در دفتر نظارت و پیگیری ضابطین و کسب مجوز از مقام قضایی برای مسافرت به خارج از کشور در ایام تعلیق از دیگر موارد حکم صادره است. برادر سپیده رشنو نوشته است که دادگاه نوشتن چند نقد بر آثار صادق هدایت را از مصادیق تبلیغ علیه نظام دانسته است.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی