شش سال حبس تعزیری برای وجیهه پری زنگنه به خاطر گلدوزی جمله‌ای از خامنه‌ای

وجیهه پری زنگنه، گرافیست و تصویرگر

وجیهه پری زنگنه، گرافیست و تصویرگر به دلیل گلدوزی جمله‌ای از خامنه‌ای بر روی لباس‌اش به شش سال حبس تعزیری محکوم شد. دادگاه بدوی او را به ۱۵ سال زندان محکوم کرده بود.  

این نقاش و تصویرگر اصفهانی پس از آغاز اعتراضات سراسری در ایران و به دنبال اجرای پرفورمنس و گلدوزی جمله «باید خون گریست» بر روی لباسش ۹ مهر سال جاری در اصفهان بازداشت شد.

در جلسه مجلس خبرگان در خرداد ۱۳۶۸ علی خامنه‌ای درباره پیشنهاد رهبر شدنش گفته بود «باید خون گریست بر جامعه‌ اسلامی که احتمال رهبر شدن من در آن مطرح شود.»

پری‌ زنگنه این جمله علی خامنه‌ای را مضمون پرفورمنس خود با عبارت «خون باید گریست» قرار داده و روی لباس خود گلدوزی کرده بود. در در دادگاه این اقدام به عنوان یکی از اتهامات اصلی او مطرح و منجر به صدور حکم زندان برای این هنرمند اصفهانی شد.

پیش از این گزارش‌هایی درباره صدور حکم ۱۵ سال زندان برای وجیهه پری زنگنه در دادگاه بدوی منتشر شده بود. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس تعزیری تبدیل شده است.

بیش از این دو هزار تن از هنرمندان و فعالان مدنی در ایران با راه‌اندای کارزاری خواهان آزادی این هنرمند اصفهان شده بودند.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی