نیکی کریمی در همراهی با مردم قراردادهایش را فسخ کرد، تجمع سینماگران در حمایت از ترانه علیدوستی مقابل دادسرای اوین

نیکی کریمی

نیکی کریمی، بازیگر و کارگردان سینمای ایران با انتشار پوستر «زن، زندگی، آزادی» در صفحه اینستاگرامش و با هشتگ «اعدام نکنید» اعلام کرد که در همراهی با مردم ایران، بعد از چند ماه «خفقان و ارعاب» همه قراردادهایش را فسخ کرده است.

کریمی نوشته است:

«دیگر چگونه دست به قلم ببرم و بنویسم؟ کدام قصه الان مى‌تواند از حال این روزهاى ما واقعى‌تر و درست‌تر باشد؟ کدام فریم و لحظه اصلا مى‌تواند واقعى‌تر و انعکاسى درست‌تر از ثبت این لحظات و اتفاقات چند ماه گذشته باشد؟ ابعاد تخیل ما کى و تا به کجا مى‌توانست داستانى چنین تلخ و دهشتناک بیافریند؟ فعلا نمى‌شود، من نمى‌توانم … تمام کارهایم را کنسل کرده‌ام، قراداد‌هایم را فسخ کرده‌ام، چه براى بازى، چه براى ساخت.»

او که در برخی فیلم‌های عباس کیارستمی و داریوش مهرجویی ایفای نقش کرده و بارها داور جشنواره‌های بین‌المللی نیز بوده است، در ادامه نوشته است:

«در این چند ماه خفقان و ارعاب نگو و ننویس و تلفن‌هاى ناشناس گلویم از فریادهاى نزده، خواب‌هایم پر از بغض و اشک و ابهام از این برزخى‌ست که در آن تقلا مى‌کنیم.»

تجمع سینماگران در حمایت از ترانه علیدوستی مقابل دادسرای اوین

شنبه ۲۶ آذر نزدیکان ترانه علیدوستی اطلاع داده بودند که نیروهای امنیتی پس از تفتیش خانه این بازیگر سرشناس سینمای ایران او را بازداشت کرده‌اند.  

 یکشنبه ۲۷ آذر یک روز پس از بازداشت ترانه علیدوستی، جمعی از سینماگران از جمله چهره‌های مشهور از جمله رخشان بنی‌اعتماد، پیمان معادی، آزاده صمدی، سحر دولتشاهی، علی سرابی، مارال بنی‌آدم، مستانه مهاجر، لیلی رشیدی، مرتضی فرشباف، غزل شاکری، مونا احمدی و نهال دشتی با تجمع مقابل دادسرای اوین، از این بازیگر سرشناس سینمای ایران حمایت کردند و پیگیر وضعیت او شدند.

امیرحسین فتحی، آلاله هاشمی، مارال جیرانی، طلا معتضدی، ثمین مهاجرانی، سحر مصیبی، سارا ریحانی، سپیده ابطحی، مینا اکبری، حمید علیدوستی، هنگامه قاضیانی، ستاره اسکندری، میترا حجار، سعید روستایی، سهیل لایجانی از دیگر سینماگرانی‌اند که در حمایت از ترانه علیدوستی مقابل دادسرای اوین رفته‌اند.

جمهوری اسلامی در شرایط کنونی به ضرب سرکوب‌های خونین و بازداشت‌های گسترده و با صدور احکام اعدام، در پی بازیافت بخشی از حاکمیت از دست رفته خودش است. محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی ایران، سینماگران معترض را با صراحت به «برخورد قضایی» تهدید کرده بود. او در اختتامیه جشنواره «‌سینما حقیقت» در واکنش به همراهی حمید‌ فرخ‌نژاد با خیزش انقلابی مردم ایران و دیکتاتور خواندن علی خامنه‌ای، خطاب به او گفته بود:

«حق ندارید به رهبر و پیر و مرشد ما توهین کنید. اینجا هنوز جمهوری اسلامی است.»

پیش از ترانه علیدوستی، شماری از بازیگران زن شناخته‌شده سینما و تلویزیون مانند هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی نیز بازداشت و بعدتر با قرار وثیقه آزاد شدند. در حال حاضر بسیاری از سینماگران ایرانی ممنوع از کارند. اما شمار آن‌ها معلوم نیست.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی