بازداشت سهیلا گلستانی و حمید پورآذری

ماموران امنیتی شامگاه سه‌شنبه ۸ آذر سهیلا گلستانی، بازیگر سرشناس فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی ایران و همچنین حمید پورآذرِی، کارگردان نام‌آشنا تئاتر ایران را بازداشت کردند.

حمید پورآذری از نوآوران تئاتر ایران معتقد است تئاتر تنها محدود به صحنه سالن نمایش نیست، بلکه تئاتر پنجره ای در برابر ما قرار می‌دهد و منجر به پرسپکتیوی جدید و تعمیق مفاهیم برای ما و جامعه می‌شود. او در آثارش از جمله نمایش «دور دوفرمان» که در پارکینگ دانشگاه امیرکبیر اجرا شد، برای بیان ایده هنری در فضای معماری و فضاهای شهری استفاده می‌کند.

پورآذری چند روز پیش همراه با شماری از بازیگران تئاتر از جمله لیلا گلستانی در دامن طبیعت جلوی دوربین قرار گرفته بود. بازیگران زن بدون حجاب بودند و همه لباس‌های سیاه به تن داشتند و با چهره‌های ماتم‌زده مقابل دوربین قرار گرفتند. گلستانی این ویدیو را در اینستاگرام خود با این توضیح منتشر کرد:

«قهرمانان حقیقی ما، مردم بی‌نام‌اند. اشتباهاتمان را خط نمی‌زنیم. دوباره مشق می‌کنیم و می‌آموزیم…راه بی شمار است.»

مراجع رسمی اتهامات گلستانی و پورآذری را اعلام نکرده‌اند. از محل نگهداری آن‌ها هم فعلا اطلاعی در دست نیست.

همزمان با بازداشت این دو هنرمند کتایون ریاحی، بازیگر شناخته شده سینما آزاد شد. ریاحی از نخستین بازیگرانی بود که در همبستگی با قیام مردم ایران حجاب تحمیلی را از سر برداشت. پیش از او هنگامه قاضیانی آزاد شد.

روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه غیر علنی با مسئولان قوه قضاییه خواستار «برخورد جدی با افراد سرشناسی شدند» که در ماه‌های اخیر به تعبیر و بنا به درک آن‌ها «در سناریوی دشمن بازی کرده و در آتش فتنه دمیدند.»

۳ آذر اعضای هیئت مدیره و بازرسانِ کانونِ نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران برای اعتراض به مدیریت کلانِ فرهنگی و هنری کشور، وزارتِ فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت‌ هنری و اداره کل مرکز هنرهای نمایشی، عملکردِ خانه‌ی تئاتر و در همراهی با مردم ایران در موقعیت انقلابی کنونی، هم‌صدا با هم و در یک اقدام هماهنگ استعفا دادند. آن‌ها در استعفانامه خود نوشته‌اند:

«ما ندای حق‌خواهی و مظلومیتِ کُردها خواهیم بود به آمده‌گان؛ تنهایی و بی‌پناهیِ بلوچ‌ها را گواه خواهیم شد به نیامده‌گان؛ ما ضرب و شتمِ دانشجویان و محاکمه‌ی دردناکِ آنان، و معصومیت‌های از دست رفته‌ی این سرزمین را قصه‌ها خواهیم نوشت.»

هیئت مدیره و بازرسان کانون نمایش‌نامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران عبارت‌اند از: حمیدرضا نعیمی، بهزاد صدیقی، جواد عاطفه، رحیم رشیدی‌تبار، آرام محضری، شهرام احمدزاده، ندا قربانیان، سمیه نصرالهی، مریم منصوری.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی