دادگاه توماج صالحی پشت درهای بسته برگزار شد

نمایندگان پارلمان‌های آلمان، اتریش، نیوزیلند و ایتالیا که کفالت سیاسی توماج صالحی را برعهده گرفته‌اند، در ویدئویی اعلام کردند که دادگاه رسیدگی به اتهامات این خواننده پس از گذشت ۲۳۰ روز از بازداشت او یکشنبه، ۲۸ خرداد پشت درهای بسته برگزار شده است.

 امیر رئیسیان، وکیل توماج دی‌ سال گذشته برای اولین بار از دسترسی به تنها یکی از چهار جلد پرونده موکل خود خبر داده بود. رئیسیان ۹ اردیبهشت سال جاری در مصاحبه با شرق گفته بود که توماج صالحی با پنج اتهام شامل «افساد فی‌الارض»، «تبلیغ علیه نظام»، «همکاری با دولت متخاصم»، «دعوت مردم به کشتار و اغتشاش» و همچنین «توهین به رهبری» مواجه است. رئیسیان یادآوری کرده بود که از زمان بازگشت پرونده به دادسرا، دسترسی وکلای توماج صالحی به پروندۀ موکل‌شان «مجدداً» ناممکن شده است.

محاربه و افساد فی‌الارض از جمله اتهاماتی‌ست که بر اساس قوانین کیفری ایران ممکن است حکم اعدام به‌دنبال داشته باشد. توماج صالحی ۸  آبان در روستای گِردبیشه در استان چهارمحال و بختیاری ایران بازداشت شد. این خواننده رپ، اهل شاهین‌شهر اصفهان است که در جریان اعتراضات سراسری محل زندگی‌اش مخفی بود و پیام‌های بسیاری را در حمایت از مردم منتشر می‌کرد.

توماج صالحی درباره‌ اعتراضات مردم ایران، اعتصابات کارگری، اعدام‌ و زندان، فساد اقتصادی و سیاسی، مواضع اصلاح‌طلبان، قرارداد ۲۵ ساله با چین، خودکشی کودکان، بی‌اعتنایی هنرمندان به وضعیت جامعه‌ و سکوت‌شان و در حمایت از دادخواهان ترانه‌های خوش قافیه‌ و خوش ساختی در سبک موسیقی رپ اعتراضی ساخته و خوانده است. «فال»، آخرین اثری که از پیش از بازداشت منتشر شده، از مهم ترین آثار صالحی‌ست.

بیشتر بخوانید:

افسانه خاکپور: توماج گفت لعنت بر فساد لعنت بر استبداد

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی