«گفت‌ونهفت»، نخستین مجموعه اشعار امیر جودکی در گفت وگو با حافظ در نشر روناک

گفت و نهفت، امیر جودکی، تابستان ۲۰۲۲/۱۴۰۱ – نشر روناک، هلند

نشر روناک در هلند به مدیریت فرزاد صیفی‌کاران مجموعه شعر «گفت و نهفت» از امیر  جودکی را منتشر کرده است.

«گفت و نهفت» مجموعه‌ای است از تأملات درونی شاعر که با شطحیات عرفانی در ادبیات کهن ایران پهلو می‌زند و از آغاز تا انتها در گفت‌وگو با غزلیات حافظ باقی می‌ماند و به این ترتیب شاعر نه تنها عوالم درونی خود را آشکار می‌کند، بلکه نهفته‌هایی از شعر حافظ را هم به بیان درمی‌آورد و به یک معنا «گفت و نهفتی» شکل می‌گیرد که این مجموعه حاصل این کشاکش است. جودکی در پیشانی‌نوشت کتاب می‌نویسد:

«این تجربه‌های خیال، آمدهایی از رفتن‌های مکرر تا شعر اوست؛ در فرصتی که به “حرف” در جهانی دیگر داده‌اند. که آنچه نزد او در آشکار و پنهان تا حال و بعد ادامه می‌یابد در تأخیر صدا، همنشین فاصله‌های رؤیا می‌شود. اینجا خواندن شعر او به شعر صفحه رو به رو باز می‌شود و خواندن این دومی در رابطه‌ای که می‌آفریند چشم را به خوانش شعر او بازمی‌گرداند و دوباره به خود فرامی‌خواند و تمام اتفاق این دفتر رفتن تا او و بازماندن از اوست.»

شاید بتوان گفت مهم‌ترین درونمایه «گفت و نهفت» سوگ است در فلاتی تشنه و غارت‌شده که مرگ بر آن سایه افکنده. این تم در جای‌جای کتاب در هم‌آوایی با مطلعی از غزلیات حافظ مکرر می‌گردد.

امیر جودکی متولد ۱۳۴۲ در بلژیک زندگی می‌کند. «گفت و نهفت» نخستین کتابی است که از او منتشر شده است.

انتشارات روناک از سال ۲۰۱۷ در شهر آمستردام با هدف حمایت از نویسندگان، شاعران و مترجمانی که در داخل ایران تیغ سانسور اجازه انتشار آثار آنها را نمی‌دهد و نیز در راستای نشر کتاب بدون سانسور آغاز به کار کرد. انتشارات روناک تاکنون بالغ بر ۵۰ اثر در حوزه‌های مختلفی چون ادبیات، تاریخ، فلسفه، سیاست و کودکان به زبان‌های فارسی، هلندی، کُردی و انگلیسی کتاب منتشر کرده است.

انتشارات روناک یکی از برگزارکنندگان نمایشگاه سالانه کتاب «تهران بدون سانسور» است.

سفارش کتاب از روناک:
۰۰۳۱۶۸۵۵۳۰۴۳۴
roonakpub@gmail.com

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی