سخنان فرخنده حاجی‌زاده در همایش کانون نویسندگان در کلاب‌هاوس

در بیست و سومین سالگرد قتل محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، کانون نویسندگان ایران برنامه‌ای با عنوان «کانون نویسندگان ایران و قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای» در کلاب‌هاوس برگزار کرد. در این برنامه ناصر زرافشان، مریم حسین‌زاده، سیما صاحبی، فرخنده حاجی‌زاده، منصوره بهکیش، پرستو فروهر و سهراب مختاری حضور داشتند.

سخنان فرخنده حاجی‌زاده را می‌شنوید:

بخش نخست

(در این بخش از دقیقه چهارم، به سبب عدم ثبات اینترنت در ایران به مدت بیش و کم یک دقیقه سخنان خانم حاجی‌زاده قطع می‌شود.)

بخش پایانی

حمید پورحاجی زاده شاعر و دبیر ادبیات کرمانی، متخلص به «سحر» از قربانیان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای بود. جنایتکاران او را به همراه پسر ۹ ساله‌اش «کارون» با ۴۳ ضربه چاقو قطعه قطعه کردند. این جنایت در آخرین روز شهریور سال ۱۳۷۷ اتفاق افتاد. او برادر فرخنده حاجی‌زاده، داستان‌نویس است.

دکتر مسعود نقره‌کار، نویسنده و از کوشندگان آزادی بیان در مقاله‌ای در سایت اخبار روز شرح این جنایت را با جزئیات آورده است.

[فاجعه ته‌نشین نخواهد شد: شرح یک جنایت، مسعود نقره‌کار +]

فرخنده حاجی‌زاده نویسنده، شاعر و ناشر ایرانی، مدیر انتشارات ویستار، برنده اولین جایزه جهانی آزادی انتشار انجمن قلم و اتحادیه ناشران آمریکا، عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران (تیرماه ۱۳۸۷) و عضو کانون نویسندگان ایران و یکی از دادخواهان است.  از او رمان‌های «خاله سرگردان چشم‌ها»، «از چشم‌های شما می‌ترسم»، «من، منصور و آلبرایت «قصه‌ای با مقدمه و مؤخره» و چندین مجموعه داستان از جمله «خلاف دموکراسی»، «تقدیم به کسی که قاتلم نبود» و «نامتعارفه آقای مترجم!» منتشر شده. اغلب آثار او به زبان‌های دیگر هم ترجمه شده است.

جنگ ادبی «گفتمان ادبی، هنری صِفر»، «کتاب‌شناسی اساطیر و ادیان» و مجموعه نقدهایی با عنوان «بازاندیشی ۱» از دیگر آثار اوست.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی