مسکو بوریس آکونین، نویسنده سرشناس روس را در فهرست تروریستی قرار داد

 به گزارش روزنامه لوموند دولت روسیه چهارشنبه ۲۰ دسامبر/۲۹ آذر بوریس آکونین، نویسنده سرشناس گرجی‌تبار روس را به خاطر فعالیت‌های ضد جنگ و به دلیل مخالفتش با ولادیمیر پوتین در فهرست تروریستی قرار داد.

بر اساس این گزارش دولت روسیه ناشر آثار آکونین در مسکو را موظف کرد که همه کتاب‌های فروش نرفته او را از بازار جمع و از دسترس خوانندگان دور کند. حساب‌های‌ بانکی آکونین در مسکو مسدود شده است.  نیروهای امنیتی همچنین دفتر ناشر آثار آکونین را تفتیش کردند و آنچه که از کتاب‌های او یافتند با خود بردند.

بریس آکونین (با نام اصلی گْریگُلْ چْخارْتیشْویلی) در سال ۱۹۵۶ در شهر زستاپونی واقع در گرجستان به دنیا آمد و دو ساله بود که همراه خانواده به مسکو رفت. پدرش یک گرجی و مادرش یک یهودی بود. این نویسنده تاکنون کتاب‌هایی پرفروش با موضوعات جنایی و پلیسی نوشته که برایش شهرت جهانی به ارمغان آورده است. تاکنون بیش از ۱۸ میلیون نسخه از کتاب‌هایش به فروش رفته‌اند و آثار داستانی او به ۳۰ زبان نیز ترجمه شده‌اند. او تاریخ‌دان و متخصص تاریخ تمدن در ژاپن است و آثاری را هم از زبان ژاپنی ترجمه کرده.

تاریخ تمدن روسیه در ۹ جلد از آثار پژوهشی اوست.

آکونین از سال ۲۰۱۴ که روسیه شبه‌جزیره کریمه را تصرف کرد، از مسکو به لندن مهاجرت کرد و همراه با روشنفکران تبعیدی روس انجمنی را برای حمایت از مهاجران و پناهجویان روس بنیان گذاشت.

آکونین در واکنش به اقدام کرملین گفته است که ظاهراً این نخستین گام دولت روسیه برای اعمال فشار بر روشنفکران مخالف است. به گفته آکونین، کرملین او را به دلیل شهرتش و مخاطبان پرشماری که در سراسر جهان دارد هدف قرار داده که دیگران هم حساب کار خودشان را بکنند.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی