کانون فیلمسازان مستقل ایران: جامعه‌ی سینمایی مستقل ایران هرگز نقش کارگزاران سانسور و نظامیان رخنه‌کرده به سینما را فراموش نمی‌کند

کانون فیلمسازان مستقل ایران با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به وجود نام جواد نوروزبیگی، سرهنگ سپاه در دادخواست اسکورسیزی‌ و با توجه به واکنش کاربران در فضای مجازی یادآوری کرده است که «جامعه‌ی سینمایی مستقل ایران هرگز نقش کارگزاران سانسور و نظامیان رخنه‌کرده به سینما را فراموش نمی‌کند.»

مارتین اسکورسیزی، کارگردان سرشناس هالیوود، که بامداد پنجشنبه کارزاری را در حمایت از لغو حکم زندان سعید روستایی، کارگردان ایرانی، و جواد نوروزبیگی، تهیه‌کننده راه‌اندازی کرده بود، ساعاتی بعد در پست اینستاگرامی خود نام نوروزبیگی را حذف کرد.

کانون فیلمسازان مستقل ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن تشکر و تقدیر از «سینماگران حامی آزادی بیان در سراسر جهان و خانواده اسکورسیزی» یادآوری کرد که «دستگیری، فشار و آزار سینماگران ایرانی محدود به گروه خاص و شناخته شده‌ای نیست»، بلکه جوانان «بی‌نام سینمای ایران هر روز تحت فشار و تهدید هستند و رسانه‌ها هم توجهی به وضعیت آن‌ها ندارند.»

سعید روستایی، کارگردان به خاطر ساخت فیلم «برادران لیلا» و نمایش این فیلم در جشنواره فیلم فجر و لذا به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد که یک بیستم آن، یعنی ۹ روز حبس قابل اجراست و مابقی به مدت پنج سال تعلیق شده است. این حکم را با توجه به احکام بسیار سنگین برای فعالان مدنی و سیاسی می‌توان گوشمالی «نظام» و هشداری به این سینماگر «خودی» درک کرد.

حمایت اسکورسیزی سبب شد که در شبکه‌های اجتماعی نقش و سابقه جواد نوروزبیگی، تهیه‌کننده برادران لیلا نیز از پرده بیرون بیفتد. اسکورسیزی در کارزار خود از مخاطبانش دعوت کرده بود با امضای دادخواستی در حمایت از سعید روستایی و جواد نوروزبیگی، خواستار لغو محکومیت آنها در دستگاه قضایی ایران شوند. اما او ساعاتی بعد نام نوروزبیگی را از کارزار خود حذف کرد.

کانون فیلمسازان مستقل ایران در بیانیه خود یادآوری کرد که «شرایط پیچیده فیلمسازی در ایران موجب می‌شود» که گاه نام‌هایی مانند جواد نوروزبیگی «که خود سرهنگ سپاه و وابسته به سیستم سانسور و سرکوب است» به عنوان تهیه‌کننده یا تصمیم‌گیرنده در فیلم آورده شود.     

نام جواد نوروزبیگی در دادخواست اسکورسیزی واکنش‌های بسیاری از سوی کاربران فضای مجازی برانگیخت و آنها ضمن اشاره به عضویت جواد نوروزبیگی در سپاه پاسداران، به وجود نام او اعتراض کردند. در تیتراژ فیلم «آژانس شیشه‌ای» نام او با عنوان «سرهنگ پاسدار جواد نوروزبیگی» درج شده بود.

بیشتر بخوانید:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی