اجرای «خانه‌ام ابری‌ست» نیما با صدای هانا کامکار بدون حجاب اجباری در تهران

هانا کامکار، موسیقی‌دان و هنرمند ایرانی در مراسم بزرگداشت کیارستمی در تهران، بدون حجاب اجباری ترانه‌ای بر اساس شعر «خانه‌ام ابری ست» نیما را اجرا کرد.

ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد هانا کامکار، بازیگر، نوازنده، خواننده و عضو گروه کامکارها، در مراسم بزرگداشتی به مناسبت هشتاد و سومین زادروز عباس کیارستمی، کارگردان فقید ایرانی، با پوشش اختیاری شعر «خانه‌ام ابری‌ست» از سروده‌های شناخته شده نیما یوشیج را اجرا می‌کند.

این برنامه یکشنبه ۴ تیر در تهران برگزار شد.

نیما در خانه‌ام ابری‌ست می‌سراید:

خانه‌ام ابری است
یکسره روی زمین ابری ست با آن
از فراز گردنه خرد و خراب و مست
باد می‌پیچد.
یکسره دنیا خراب از اوست
و حواس من!
آی نی زن که ترا آوای نی برده ست دور از ره کجایی؟
خانه‌ام ابری ست اما
ابر بارانش گرفته ست
در خیال روزهای روشنم کز دست رفتندم
من به روی آفتابم
می‌برم در ساحت دریا نظاره.
و همه دنیا خراب و خرد از باد است
و به ره، نی زن که دایم می‌نوازد نی، در این دنیای ابراندود
راه خود را دارد اندر پیش.

این شعر را احمد شاملو دکلمه و اجرا کرده و محمد رضا شجریان نیز آن را خوانده است.

 هانا کامکار، فرزند بیژن کامکار، خواننده اصلی گروه کامکارها و نوازنده دف، رباب، تار، تمبک و دهل و شیدا صادقی‌ست. در سال ۱۳۵۹ به دنیا آمد. تولد در خانواده‌ای هنری باعث شد که او از کودکی با موسیقی از نزدیک آشنا شده و به نوازندگی علاقه پیدا کند و از سال ۱۳۸۲ با پیوستن به گروه کامکارها، به‌طور جدی به این حرفه بپردازد. کامکار پیش‌ این اعلام کرده بود:

«تا برطرف شدن ممنوعیت صدای زنان کشور، هرگز پا به هیچ کنسرتِ خواننده‌ مردمحور، نخواهم گذاشت. کنسرت مسخره‌ بانوان هم که سالیان است تحریم نموده‌ام.»

یکشنبه ۴ تیر محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی  یک بار دیگر زنانی را که از حجاب اجباری سر باز می‌زنند به «برخورد محکم و قاطع» تهدید کرد. قالیباف گفت:

«با کسانی که با هدف مبارزه با حکم خدا به صحنه آمده و پرده‌دری می‌کنند باید محکم و قاطع برخورد کنیم تا نقش بازدارندگی نیز داشته باشد و با قانون ادب شوند.»

همزمان احمد رضا رادان، فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی گفت: «مقتدرانه با عمل به قانون در هنجارگریزان ایجاد هراس می‌کنیم و هرگز اجازه نمی‌دهیم از روی قانون و مأمور قانون عبور کنند.»

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی