جایزه بین‌المللی ورلدپرس فوتو برای احمد حلبی‌ساز

احمد حلبی ساز، عکاس و خبرنگار ایرانی

به گزارش رادیو زمانه،  جایزه بین‌المللی ورلدپرس فوتو مستقر در آمستردام برگزیدگان خود در سال ۲۰۲۳ را شناخت. احمد حلبی‌ساز، عکاس ایرانی جایزه افتخاری این نهاد را به خاطر عکسی از یک دختر جوان بی‌حجاب ایرانی در میانه جنبش «زن، زندگی، آزادی» در جمع عده‌ای از زنان محجبه در پیش‌زمینه یک مسجد دریافت کرد.

سوژه پشت کنار یک میز نشسته، در اطراف او چند صندلی خالی رنگی دیده می‌شود، او یک دست را به میز تکیه داده و دست دیگر را با درماندگی روی پایش گذاشته و خود را رها کرده و در همان حال با چشمان بسیار غمگینی که از درماندگی هم نشان دارد به جای نامعلومی خیره مانده است. در همان حال زنان محجبه پشت سر او در آمد و شدند.

هیأت داوران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد عکس احمد حلبی‌ساز « یک پرتره آرام و در عین حال بسیار قدرتمند از سرکشی است که لایه‌های نمادین زیادی را در بر می‌گیرد که چشمان غمناک سوژه» به آن قدرت ویژه‌ای بخشیده است و به همین سبب و با هدف برجسته کردن قدرت اعتراض یک نفر جایزه افتخاری خود را به او اعطا می‌کند. 

احمد حلبی‌ساز، خبرنگار و عکاس ایرانی ۸ آذر ۱۴۰۱ در صفحه اینستاگرام خود نوشت در اولین روزهای چنبش اعتراضی مردم ایران بازداشت شده است.  او در ادامه نوشته بود:

 «نمی‌دانم عکس‌های ساده‌ام از ایران و افغانستان، کوبانی و گوشه و کنار جهان چه ایرادی داشتند. این روزها اما نه شغلی دارم و نه رسانه‌ای که بتوانم دوباره عکس‌هایم را با شور و شوق به جهان نشان دهم. مدتی قبل دادگاهم تشکیل شد و بدون داشتن وکیل به پنج سال زندان محکوم شدم. ممنوع الکار شدم. فکر نمی‌کنم که جای من باید در زندان باشد. مثل هرانسان دیگری زندگی را دوست دارم و آزادی را. بگذارید آزاد باشم؛ بگذارید زندگی کنم؛ بگذارید عکس بگیرم که عکاسی زندگی من است.»

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی