زینب موسوی، خالق امپراطور کوزکو برای اجرای حکم حبس احضار شد

زینب موسوی، خالق امپراطور کوزکو

زینب موسوی، کمدین ایرانی و خالق شخصیت «امپراطور کوزکو»، در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد  برای اجرای حکم حبس به شعبه اجرای احکام احضار شده است.

موسوی چهارشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۱ بعد از حوادث مرتبط با قتل حکومتی مهسا امینی و همزمان با اعتراضات ۱۴۰۱ ایران در قم بازداشت شد. او شنبه ۱۲ آذر در اینستاگرم نوشت ۲۵ روز در انفرادی بوده و به دو سال زندان محکوم شده‌ و سپس ۱۷ بهمن اعلام کرد حکم دو سال زندان او تایید شده‌ است.

هنوز از اتهام‌های مطرح شده علیه موسوی اطلاعی در دست نیست. این کمدین اما می‌گوید مشمول «عفو معیاری» قوه قضاییه و مورد توافق رهبر جمهوری اسلامی نشده است. دادستان مرکز استان قم اما در واکنش به نوشته موسوی گفت ادعای او «صحت ندارد و نامبرده مشمول عفو معیاری می‌شود.» یکی از ملاک‌های عفو امضای «توبه‌نامه» و «تعهدنامه» و اقرار به جرایمی‌ست که الزاماً در دادگاه ثابت نشده است.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه در تأیید اظهارات دادستان نوشت موسوی در صورت «دادن تعهد قانونی» مشمول «عفو» خواهد شد.

سیده زینب موسوی از سال‌ها پیش با نام «امپراطور کوزکو» کلیپ‌های کوتاهی در اتاق خود ضبط می‌کرد که اغلب در پس زمینه آن کمد دیواری اتاقش وجود داشت، چادر گلدار را به نحوی به سر می‌کرد که فقط دماغش مشخص بود و با لهجه قمی در قالبی طنز به نقد کلیشه‌های جنسیتی، مسائل سیاسی روز، حضور زنان در انتخابات، ناکارآمدی مدیریت‌ها در جمهوری اسلامی، نبود آزادی بیان و دموکراسی، تحلیل مسابقه‌های فوتبال، حضور زنان در عرصه‌های ورزشی، نوروز، اسکار و سایر مسائل روز می‌پرداخت. او نویسنده، فیلمبردار و بازیگر همه‌ی این کلیپ‌های خلاقانه است. برخی از کلیپ‌های او بیش از یک میلیون بار بازنشر شده‌اند.  

تا پیش از حضور در برنامه خندوانه فقط دماغ سیده‌زینب موسوی در کلیپ‌ها مشخص بود و کسی با چهره و نام واقعی او آشنا نبود، ولی برنامه خندوانه «امپراطور کوزکو» را تبدیل به «سیده زینب موسوی» کرد.  

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی