ده‌ها شخصیت فرهنگی جهان خواهان آزادی سه شاعر ایرانی از جمله علی اسداللهی شدند

علی اسدالهی

به گزارش رادیو فردا ۱۷۳ نویسنده، شاعر و هنرمند از ترکیه، لیبی، سوریه، عراق، ایران، چین، آمریکا و اروپا در نامه مشترکی بازداشت‌ هنرمندان و نویسندگان و شاعران ایرانی را غیر قانونی نامیده و بر لزوم احقاق آزادی آن‌ها تاکید کردند.

این شخصیت‌ها در نامه خود به‌ویژه به بازداشت علی‌ اسداللهی، دانیال قزلجایی و مهدی بهمن اشاره کرده و خواستار آزادی آنها شده‌اند.

ده‌ها شخصیت که نامه‌شان روز جمعه، ۲۳ دی، از سوی انجمن قلم، «پن» آمریکا، منتشر شد نوشته‌اند:
«ادامه آزار، شکنجه و پیگرد نویسندگان ایران نقض آشکار آزادی بیان و آزادی وجدان آن‌هاست، در حالی که در قوانین خود ایران و بر اساس تعهدات قانونی دولت ایران در مورد پایبندی به قوانین بین‌الملل، می‌بایست در امان باشند.»

امضاکنندگان نامه افزوده‌اند که نیروهای حکومتی در ایران از روز ۲۶ شهریور امسال، در پی کشته شدن مهسا (ژینا) امینی، ۵۱۲ غیرنظامی بی‌گناه را «به طرز وحشیانه» به قتل رسانده و بیش از ۱۹ هزار معترض شامل فعالان، نویسندگان، روزنامه‌نگاران، دانشجویان و هنرمندان را بازداشت کرده و برخی را در محاکمه‌های ساختگی و اعتراف‌های اجباری محکوم کردند.

آنها همچنین با نویسندگانی که با دلیل اعتراض به ظلم، زن‌ستیزی و خشونت دولتی علیه زنان «به ناحق» دستگیر، شکنجه و حتی به اعدام محکوم می‌شوند، ابراز همبستگی کردند.

علی اسداللهی شاعر و منتقد ادبی و منشی کانون نویسندگان ایران از روز ۳۰ آبان در زندان فشافویه است. امضاکنندگان نامه او را «شاعری برجسته، الهام‌بخش و پیشرو در نسل خود» با کارنامه غنی انتشارات که در سطح بین‌المللی شناخته شده، توصیف کرده و به ترجمه آثار او به زبان‌های مختلف اشاره کرده‌اند.

دانیال قزلجایی، شاعر ۲۵ ساله ترکمن و دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق، روز چهارم آبان در گنبدکاووس بازداشت شد و با اتهام «محاربه» در خطر اعدام است. او شعری در ستایش زنان سروده بود.

مهدی بهمن شاعر و نویسنده در تهران پس از دو مصاحبه تلویزیونی با شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل به اتهام «جاسوسی» به اعدام محکوم شده است.

اورهان پاموک، نویسنده پرآوازه ترکیه و برنده نوبل ادبیات در صدر اسامی امضاکنندگان این نامه قرار گرفته است. بیشترین اسامی این فهرست نویسندگان و شاعران ترکیه‌ای هستند.

بیشتر بخوانید:

همسر علی اسداللهی می‌گوید این شاعر زندانی را کتک زده‌اند و ممنوع‌الملاقاتش کرده‌اند

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی