خانه سینمای ایران: اگر تهدیدها و بازداشت‌ها پایان نیابد، سینماگران اعتصاب می‌کنند

خانه سینما

خانه سینمای ایران در اعتراض به ادامه خشونت‌ها علیه مردم ایران و به دلیل احضار و بازداشت پی در پی اعضا خود هشدار داد چنانچه تهدید‌ها و بازداشت‌ها علیه سینماگران پایان نیابد و سینماگران بازداشت شده آزاد نشوند، از اعضا خود خواهد خواست دست به اعتصاب زده، از همکاری با پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی خودداری کرده و در برابر سازمان سینمایی تحصن کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است:

«در چند روز گذشته علی رغم رایزنی‌های خانه سینما و اعلام پیگیری سازمان سینمایی برای آزادی سینماگران نه تنها نتیجه‌ای به دست نیامد که منجر به احضار‌ها و بازداشت‌های جدیدی هم شد. خانه سینما اتهام هایی نظیر “اقدام علیه امنیت ملی”، “تشویش اذهان عمومی”، ” نشر اکاذیب” و “همراهی با رسانه‌های بیگانه” که به سینماگران منتسب می‌شود را غیر واقعی دانسته و معتقد است سینماگران تنها تاوان مدیران کارنابلد را می‌دهند که در این سال‌ها امکان گفت‌وگو و مکالمه واقعی با مردم را ایجاد نکرده‌اند. زندان جای هنرمند نیست و هیچ کس بدلیل ابراز عقیده نباید در زندان بماند.»

 روزنامه شرق هفته گذشته گزارش داده بود بیش از یکصد تن از هنرمندان سینما و تئاتر و موسیقی در جریان جنبش «زن، زندگی، آزادی» بازداشت یا ممنوع‌الخروج شده‌اند. شمار ممنوع‌الکارها معلوم نیست.

محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما دوشنبه یکم آذر در مصاحبه با رسانه‌های داخلی درباره پیگیری‌های خانه سینما برای رفع مشکلاتی که برای برخی هنرمندان و سینماگران کشور در انقلاب نوین مردم ایران به وجود آمده گفت:

«خانه سینما در این دو ماه اخیر سعی کرد سیر پیگیری آرام و منطقی خود را داشته باشد، با نهادهای ذیربط گفت‌وگو کند تا بخشی از این مشکلات حل شود ولی به نظر می‌رسد در جاهایی ترجیح داده می‌شود که این گفت‌وگو با آن شکلی که در حال پیش رفتن بود، ادامه نداشته باشد. انگار برخی به دنبال این هستند که به نوعی لشگرکشی اتفاق بیفتد. ما در این مدت بر اساس تعداد بازداشتی‌ها و ممنوعیت‌هایی که اعلام شده بود و هر کدام شرایط متفاوتی هم دارند جلسه‌های مختلفی با نهادهای امنیتی و دادستانی داشتیم. بعضی از همکاران احضار شده‌اند، بعضی بازداشت و بعضی هم پاسپورت‌شان گرفته شده است. درباره افرادی که پاسپورت آن‌ها گرفته شده مواردی هست که هیچ حکمی برایشان وجود ندارد. برخی کسانی هم در زندان هستند که علت آن قابل بررسی است.»

مهدی کوهیان، تهیه‌کننده و عضو کمیته حمایت حقوقی و قضایی، در مصاحبه با شرق گفته بود اکثر بازداشت‌شدگان، کسانی هستند که در فضای مجازی فعالیت اعتراضی داشته‌اند، برخی هم در خیابان دستگیر شده‌اند. تعدادی با پیگیری و قید وثیقه آزاد و به خانواده خود پیوسته‌اند. با این حال حسینی خاطرنشان کرده بود که مسئله فقط بازداشت و ممنوع الخروجی نیست، موضوع ممنوع الکاری هم مطرح است.

مهدی کوهیان در ادامه مصاحبه با شرق گفته بود:

«ممنوع‌الکاری را به کسی اعلام نمی‌کنند. احتمال دارد تعداد ممنوع‌الکارها بیشتر باشد و ما هنوز اطلاع نداریم. الان کاری تولید نمی‌شود که بتوان متوجه شد، چه کسی ممنوع الکار است. ولی می‌دانیم که قراردادهای عده‌ای را لغو کرده‌اند و چند نفری هستند که اجازه ادامه همکاری ندارند.»

پانویس:

به گزارش اعتمادآنلاین، عصر دوشنبه یکم آذر، در فرودگاه خمیتی از رضا درمیشیان بعد از ضبط پاسپورت خواسته شده به دادسرای انقلاب مراجعه کند. درمیشیان نویسنده و کارگردان فیلم‌های «بغض»، «عصبانی نیستم!»، «لانتوری» و «مجبوریم» است.

در همین زمینه:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی