سالگرد قیام ژینا- هانیه توسلی بازداشت و سپس به قید کفالت آزاد شد

خواهر هانیه توسلی، بازیگر سینما از طریق اینستاگرام اعلام کرد که مأموران امنیتی خواهرش را در ساعت ۱۱:۴۵ دقیقه شامگاه ۲۵ شهریور در منزل شخصی‌اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. او سپس صبح یکشنبه ۲۶ شهریور از آزادی هانیه توسلی به قید کفالت خبر داد.

هانیه توسلی روز شنبه همزمان با سالگرد قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی در بازداشت گشت ارشاد با انتشار پستی در اینستاگرام از مهسا به عنوان اسطوره یاد کرده بود. این بازیگر سینمای ایران در اینستاگرام نوشته بود:

« سکوت … تصویر گویاست. این آخرین لبخندش.آخرین عکس. بی گناهی و جوانی و زیبایی و خون پاک. اسطوره ای زاده شد.مهسا جاودانه است.»

چند ساعت پس از بازداشت این بازیگر سینمای ایران، صفحه او در اینستاگرام از دسترس خارج شد.

هانیه توسلی پیش از این نیز از اعتراضات «زن زندگی آزادی» حمایت کرده بود.

تداوم اعتراضات

در سالروز قتل ژینا (مهسا) امینی، شهرهای کردستان و برخی شهرهای دیگر اعتصاب کردند. همزمان با تاریک شدن هوا، گزارش‌هایی از اعتراضات و درگیری در چندین شهر از جمله تهران، اراک، مشهد، کرج، کرمانشاه، ایذه، زاهدان، سنندج و برخی شهرهای دیگر کردستان، منتشر شده است. همزمان شهرهای مختلف در سراسر دنیا در روز شنبه ۲۵ شهریور صحنه گردهمایی ایرانیان بود.   

این تجمع‌ها در ساعت‌های مختلف روز شنبه از چند شهر استرالیا آغاز شد و پس از توکیو و سئول تا شهرهای اروپایی لندن، پاریس، وین، برلین، درسدن، کلن، فرانکفورت، هامبورگ و کپنهاگ ادامه یافت. در تورنتو کانادا حامد اسماعیلیون در گردهمایی بزرگی سخنرانی کرد.

ایرانیان در شهرهای یاد شده و همچنین نقاط مختلف کانادا و آمریکا از جمله تورنتو، اتاوا، مونترال و واشینگتن دی‌سی و نیویورک با راهپیمایی و سر دادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی، با معترضان داخل کشور ابراز همبستگی کردند و یاد جان‌باختگان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» را گرامی داشتند.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی