عوامل نمایش «بچه» ممنوع‌الخروج شدند، اجرای نمایش در وین لغو شد

جشن هنر وین ( Wiener Festwochen) از مهم‌ترین برنامه‌های هنری در فصل تابستان در پایتخت اتریش اعلام کرد که به دلیل ممنوع‌الخروج شدن فاطمه معتمد آریا اجرای نمایش «بچه» را لغو کرده است.

نمایش «بچه»، پنجمین همکاری نغمه ثمینی و افسانه ماهیان است که با بازی مهران نائل، شیوا فلاحی و فاطمه معتمدآریا در تهران روی صحنه رفته بود و حالا قرار بود در جشن هنر وین هم اجرا شود. در اجرای تهران بعد از همه‌گیری ویروس کرونا، مهران نائل، جانشین سعید چنگیزیان شده که در اجرای دو سال پیش، با این گروه همکاری داشت. موضوع این نمایش مادری و مسأله پناهجویی‌ست. جشن هنر وین در اطلاعیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد:

«از آنجایی که دولت ایران از خروج فاطمه معتمدآریا بازیگر اصلی نمایش «بچه» خودداری کرده است، متاسفانه اجرای برنامه‌ریزی شده این نمایش باید لغو شود. ما عمیقاً متأسفیم – نه تنها به این دلیل که این نمایشنامه به طور چشمگیری به مضامین مرز، مهاجرت و همبستگی می پردازد، بلکه به این دلیل که نمونه خوبی از قدرت تئاتر معاصر ایران است.»

در ادامه این اطلاعیه آمده است:

«این وضعیت بار دیگر نشان می‌دهد که آزادی در برخی کشورها چقدر شکننده است. به عنوان یک جشنواره بین المللی، برای ما بسیار مهم است که هنرمندان ملل مختلف را با ایده‌ها، پروژه‌ها و دیدگاه‌های خود به وین بیاوریم تا تبادل فرهنگی بین‌المللی را ممکن کنیم. ما بسیار متأسفیم که این بار واقعیت‌های سیاسی در ایران این برنامه را به شکست کشاند.»

مهرداد نائل، یکی از بازیگران این نمایش در ایسنتاگرام نوشته است قرار بود نمایش «بچه» چهار رئز قبل در وین رئی صحنه اجرا شود اما مأموران جمهوری اسلامی در فرودگاه تهران مانع از خروج آن‌ها شدند. به گفته نائل این احتمال وجود دارد که فیلمی از اجراهای پیشین این نمایش در تهران به نمایش درآید که البته در این صورت لاجرم  ماهیت آن تغییر می‌کند.

فاطمه معتمد آریا از مخالفان حجاب اجباری‌ست و در قیام ملت ایران حجاب از سر برداشته بود.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی