سالی رونی در حمایت از مردم فلسطین به ناشر اسرائیلی اجازه ترجمه و انتشار کتابش را نداد

«سالی رونی»، رمان‌نویس سرشناس ایرلندی درخواست انتشارات مودان در اسرائیل برای ترجمه کتاب جدیدش به نام «دنیای زیبا، کجایی» را نپذیرفت.

به گزارش هاآرتص رونی در بیانیه‌ای ضمن اعلام همبستگی با مردم فلسطین نوشت دولت اسرائیل را یک دولت آپارتاید می‌داند. رمان «دنیای زیبا، کجایی» نوشته سالی رونی در صدر پرفروش‌های آمازون قرار دارد.

رونی در بیانیه خود نوشته است قطعاً برخی با تصمیم او مبنی بر مخالفت با ترجمه کتابش به عبری موافق نخواهند بود، اما او نمی‌تواند با یک شرکت اسرائیلی که «صراحتا از تبعیض نژاد و آپارتاید پرهیز نمی‌کند و از حقوق ملت فلسطین در سازمان ملل حمایت نمی‌کند» همکاری کند.

 کمپین فلسطین برای تحریم علمی و فرهنگی اسرائیل (PACBI) از تصمیم این نویسنده ایرلندی استقبال کرد. رونی به تأکید اعلام کرده است که تا زمانی که ناشران اسرائیلی به صراحت و علناً با سیاست‌های نژادپرستانه علیه فلسطینیان فاصله نگیرند و حقوق فلسطینان بر اساس مصوبات سازمان ملل را به رسمیت نشناسند با آن‌ها قرارداد امضا نمی‌کند.  

دو رمان قبلی سالی رونی با عنوان‌های «به نام صحبت با دوستان» ( ۲۰۱۷) و  «مردم معمولی» ( ۲۰۱۸ ) به عبری ترجمه و در اسرائیل منتشر شده‌اند.   

سالی رونی جایزه نویسندگان جوان ساندی تایمز در سال ۲۰۱۷ و جایزه کتاب کوستا در سال ۲۰۱۸ را به دست آورده است.

کمپین انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل(BDS) جنبشی جهانی است که ۹ ژوئیه ۲۰۰۵ توسط ۱۷۱ سازمان غیردولتی فلسطینی با هدف آن تحت فشار قرار دادن دولت اسرائیل با اهرم‌های اقتصادی برای پایان دادن به اشغال سرزمین فلسطین، رفع تبعیض و به رسمیت شناختن حق بازگشت میلیون‌ها آواره فلسطینی بنیان گذاشته شد.

 حامیان این جنبش شامل چهره های دانشگاهی،اعضای اتحادیه های کارگری ، احزاب سیاسی و شهروندان اسرائیل می شود.

در همین زمینه:

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی