سالگرد قیام ژینا- همبستگی جشنواره فیلم ونیز با ملت ایران

به گزارش رادیو زمانه، هشتادمین جشنواره فیلم ونیز اعلام کرد «قاطعانه» همبستگی خود را با «زنان و مردان ایرانی» که با وجود «سرکوب‌های حاکمیت برای آزادی خود مبارزه می‌کنند» و همچنین با فیلمسازان و هنرمندانی که دستگیر و زندانی شده‌اند تجدید می‌کند.

جشنواره فیلم ونیز در همبستگی با ملت ایران در همکاری با انجمن دموکراتیک مردم ایران در ونیز در تاریخ ۲ سپتامبر، رأس ساعت ۱۸ یک فلش ماب را با هدف «افزایش آگاهی رسانه‌‌ای» و برای توجه بیشتر دولت‌ها و سازمان‌های حقوق بشری برگزار می‌کند. جشنواره فیلم ونیز از همه سینماگران حاضر در جشنواره دعوت کرده که روی فرش قرمز در این برنامه شرکت کنند.

همزمان با این رویداد فیلم «تاتامی» ساخته گای ناتیو و با نقش آفرینی زر امیر ابراهیمی در سالن سالا دارسنا در جشنواره فیلم ونیز به نمایش درمی‌آید.

علاوه بر این فیلم، «خورشید طلوع خواهد کرد» ساخته آیت نجفی نیز در بخش فیلم‌های مستقل جشنواره فیلم ونیز به نمایش درمی‌آید. در این فیلم یک گروه تئاتر در تهران در حال تمرین نمایش «مجمع زنان»، کمدی نوشته آریستوفان است که ژینا «مهسا» امینی به قتل می‌رسد. در فیلم، هنگامی که گروه سرگرم تمرین صحنه حمله به آکروپلیس است، یگان ضد شورش در مقابله با معترضان، سالن نمایش را محاصره می‌کند. آنچه که روی صحنه اتفاق می‌افتد با رویدادهای خیابان یکی می‌شود.

آیت نجفی، کارگردان تئاتر و سینما، فیلم‌نامه‌نویس، نمایشنامه‌نویس ایرانی ساکن برلین است. او تاکنون موفق به دریافت جوایز متعدد بین‌المللی شده است از جمله جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، اوت‌فست برای فیلم فوتبال سربسته و جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال برای فیلم «آواز بی‌سرزمین».

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی