بانگ -نوا: «بشکن دندان سنگی را» با اجرای یاسمین رویین

بشکن دندان سنگی را” روایت جامعه‌ای است پَست و شَقی،‌ ایستا، دشمن نوآوری، فقیر و بخیل که دشمنی در آن حرف اول را می‌زند؛ جامعه‌ای که قربانی می‌طلبد نه برای پیشرفت، که برای آنکه درجا بزند یا عقب برود.

یاسمین رویین، کاری از همایون فاتح

«بشکن دندان سنگی را» نوشته شهریار مندنی‌پور دو روایت درهم‌تنیده را بیان می‌کند: نامه‌های یک دانش آموخته کشاورزی به نامزدش که در روستای گوراب در جنوب ایران دوران سربازی را می‌‌گذراند و عواطف نامزد او که می‌بیند نامه‌های معشوق به تدریج حس و حال عاشقانه را از دست می‌دهد و روز به روز تلخ‌تر می‌شود. این داستان پیش از این در مجموعه «مومیا و عسل» منتشر شده است. این کتاب ۱۷ سال در انتظار مجوز ماند.  

این داستان را با اجرای یاسمین رویین، بازیگر می‌شنوید:

مهرک کمالی، جامعه‌شناس درباره این داستان می‌نویسد:

«”بشکن دندان سنگی را” روایت جامعه‌ای است پَست و شَقی،‌ ایستا، دشمن نوآوری، فقیر و بخیل که دشمنی در آن حرف اول را می‌زند؛ جامعه‌ای که قربانی می‌طلبد نه برای پیشرفت، که برای آنکه درجا بزند یا عقب برود. در دهه هفتاد، «بشکن دندان سنگی را» یکی از بلندترین صداهای ادبی علیه پلشتی بود اما فرم دشواریاب آن، مانع از فهم نقد اجتماعی بُرّنده‌اش شد. امروز این صدای بلند بیش از هر زمان دیگری شایسته شنیدن است.»


بیشتر بشنوید:

بانگ‌-‌نوا: «بگذار آن را جاز بنامند»، با اجرای یاسمین رویین

«بگذار آن را جاز بنامند» نوشته جین ریس و به ترجمه نسیم خاکسار روایتی است از عصیان یک دختر مهاجر رنگین‌پوست در لندن که سیستم او را به آستانه درهم‌شکستگی و فروپاشی درونی می‌رساند.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی