«کوچه دلفین‌ها» اثر مجیب مهرداد جایزه شعر احمد شاملو را به دست آورد

هیأت داوران هفتمین دوره جایزه شعر احمد شاملو مجموعه شعر «کوچه دلفین‌ها» اثر مجیب مهرداد، شاعر افغانستانی را «با رأی کامل» به عنوان برنده مقام نخست این جشنواره ادبی انتخاب کردند. «کوچه دلفین‌ها» آخرین مجموعه شعر مهرداد را انتشارات «مهر و دل» در ایران منتشر کرده است.

جایزه شعر احمد شاملو رقابت ادبی سالانه است که به کتاب‌های شعر مدرن منتشر شده به زبان فارسی در ایران اختصاص دارد. این جایزه یکی از رقابت‌های ادبی بخش خصوصی و مستقل ایران با تأکید بر شعر اجتماعی است.

هیأت داوران هفتمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو عبارت‌اند از کاظم سادات اشکوری، مهناز رونقی، الیاس علوی، آذر محلوجیان و صالح نجفی. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) هیأت داوران هفتمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«این اثر [کوچه دلفین‌ها] به دلیل برخورداری از تصویرهای به‌یادماندنی و گاه تسخیرکننده، ضرباهنگ شعری پذیرفتنی و گاه نفس‌گیر، برخورداری از لحن مدرن و طنز لطیف، قوت شعری، روح، زهر و خون شاعری که خود را با آتش جنگ سرزمینش گرم کرده است و مهم‌تر از همه دستاورد قابل تحسین دست‌یابی به زبان و ضرباهنگ مناسب برای آیینۀ زمانه خویش بودن و گزارش دنیای معاصر به عنوان برگزیده اول هفتمین دوره جایزه شعر احمد شاملو معرفی می شود.»

«سربازها»، چهارمین مجموعه شعر مهرداد نقطه عطفی در دنیای شعری او به شمار می‌‌آید. شعرهای این مجموعه بیانگر دنیای یک سرباز جنگ‌زده افغانستانی است:

چشمانت

ویران‌ترین نقاط سرزمین من‌اند

سرزمینی که خاکستر رویای مردمش را

هنوز میان ویرانه‌ها می‌چرخاند باد

سرزمینی که آدم‌هایش با کلمات و حرف‌های خویش

مثله شده‌اند

و من حاضرم زادگاهم را

با گوری عوض کنم.

«گلادیاتورها هنوز می میرند»، «ماهیان از رگ های ما گریخته‌اند»، «مخاتب» و سرانجام مجموعه تحسین‌شده «کوچه لفین‌ها» از دیگر آثار این شاعر افغانستانی است.

هیأت داوران هفتمین دوره جایزه شعر احمد شاملو مجموعه‌های «اکسپرسیونیسم غمگین» سروده‌ دیار مردان‌بگی و «شیهه» سروده‌ میثم متاجی را شایسته‌ تقدیر دانستند.

بانگ

«بانگ» یک رسانه ادبی و کاملاً خودبنیاد است که در خارج از ایران و به دور از سانسور و خودسانسوری بر مبنای تجربه‌ها و امکانات مشترک شخصی شکل گرفته است.

شبکه های اجتماعی