کابوس

نشریه ادبی بانگ

قتل داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی‌فر

کابوس باران گرفت از شاخه ی درخت پاییزی بر نیمکت سالخوردگان خون بارید برخاستم از ذهن خونگرفته ام، گریختم چاقوی تیغه بلندی بر شاهرگ خواب صبحدمانم کشیده شد عسگر آهنین/ ۱۶ اکتبر ۲۰۲۳

 

توضیحات پلیس

«این خبر در حافظه تاریخی هر ایرانی، یادآور قتل فجیع داریوش فروهر و همسرش است که به سالگرد قتل آنان نزدیک می‌شویم.»   «آیا این قتل هم سیاسی است؟ این قتل سیاسی باشد یا نباشد، علت پافشاری ما برای رفراندوم جهت برقراری حکومتی معمولی را توضیح می‌دهد. چون در خوشبینانه‌ترین حالت، این حکومت قادر به برقراری امنیت نیست.»

نسرین ستوده:

مهدی مهدی آزاد در مصاحبه با تلویزیون ایران اینترنشنال

آیا قتل مهرجویی و همسرش سیاسی است؟

حنیف سروری، وکیل خانواده مهرجویی:   جمعه ۲۱ مهر ماه از ماجرای این تهدید و مصاحبه خانم مهرجویی با اعتماد مطلع شدیم. پدر بنده هم که وکیل هستند پس از تهدید هفته گذشته آنها توسط فردی ناشناس با چاقو به آنها گفته بود که به تهران بیایید که آنها هم نیامدند. یعنی روز جمعه ۲۱ مهر ماه متوجه شدیم که این اتفاق افتاده است. پس از آن می‌خواستیم در اداره آگاهی پرونده تشکیل دهیم که نشد... از پلیس هم پیگیری کردیم پرونده‌ای مبنی بر این موضوع تشکیل نشده است. مرحومه قصد داشته با ۱۱۰ تماس بگیرید، اما دیگر تماسی نگرفته و گزارشی ارایه نداده است.

عماد الدین باقی، فعال حقوق بشر: «این قتل قطعا پیام واضحی در یادآوری قتل‌های زنجیره‌ای دهه۷۰دارد.»

انجمن منتقدان سینمایی: «آری او و همسرش را سلاخی کردند! آن ذهم در امن‌ترین مکان ممکن! در منزل شخصی‌اش! چه کسی این میزانسن هولناک را چیده است؟ چه کسی در برابر قتل این قله سینمای ایران پاسخگوست؟!»

مهرجویی در مستند «الماس در گام لامینور» ساخته حسن صلح جو: این کلاهی که ۴۰ سال سر ما گذاشتند را دیگر نمی‌خواهم

گفت وگوی مهرجویی و فرهادی

نشریه ادبی بانگ