آنچه که گذشت

راسل بنکس، از نویسندگان ممتاز آمریکا درگذشت

ساناز طوسی، نمایشنامه‌نویس ایرانی آمریکایی جایزه معتبر پولیتزر در سال  ۲۰۲۳ را به خاطر نمایشنامه «انگلیسی» (English) از آن خود کرد.

سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت: جهان در وضعیت خوبی نیست اما به طور غیرمنطقی، من همچنان خوش‌بین هستم. نوشتن نوعی خوش‌بینی است.»

نوبل ادبی برای یون فوسه، نویسنده پست‌مدرن نروژی

آکادمی نوبل اعلام کرده است مهم‌ترین جایزه ادبی جهان را به خاطر «کاهش  زبان برای بازنمایی اضطراب و درماندگی به عنوان قوی‌ترین احساسات انسانی با  ساده‌ترین کلمات روزانه» به این نویسنده نروژی اهدا می‌کند. فوسه ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۹ درهاگسوند (Haugesund) در ساحل غربی نروژ به دنیا  آمد. او اولین بار  در سال ۱۹۸۳ با رمان «قرمز، سیاه» خود را به عنوان یک  نویسنده بااستعداد با رویکردهای پست مدرنیستی شناساند. مهم‌ترین درونمایه  این اثر خودکشی است.

استعفای سارا احسان از انجمن قلم آلمان در اعتراض به کشتار روزنامه‌نگاران، نویسندگان و هنرمندان غزه

Arrow

جایزه  گنکور برای یک رمان عاشقانه

جایزه ادبی گنکور در سال ۲۰۲۳ به ژان باپتیس آندره‌آ تعلق گرفت. هیأت داوران جایزه گنکور سه‌شنبه ۷ نوامبر/۱۷ آبان اعلام کرد این  نویسنده ۵۲ ساله فرانسوی، معتبرترین جایزه ادبی فرانسه را به خاطر رمان  «مراقبش باش» دریافت می‌کند. ماجراهای این رمان در قرن بیستم هنگام حکمرانی فاشیسم بر ایتالیا،  پیرامون رابطه عاشقانه یک هنرمند مجسمه‌ساز که به طبقه کارگر تعلق دارد و  یک زن اشراف‌زاده اتفاق می‌افتد.

بیانیه هابرماس و همکارانش در دفاع از اسرائیل: «اصول تناسب» را باید رعایت کرد

Burst

برنده بوکر ۲۰۲۳: «آواز پبامبر»، رمانی درباره خطر به قدرت رسیدن راست افراطی

لینچ در این رمان جامعه‌ای را تخیل می‌کند که تحت کنترل فاشیست‌‌ها قرار  گرفته است. آیلیش استک یک دانشمند ساکن دوبلین و مادر چهار فرزند است که  تلاش می‌کند از خبرهای روز فاصله بگیرد اما واقعیت‌ها بر او چیره می‌شوند.  پلیس مخفی همسر او را که از فعالان کارگری شناخته شده است احضار می‌کند و  سپس او را سر به نیست می‌کنند.

رفعت العرعیر، شاعر فلسطینی در بمباران‌ غزه کشته شد

مسکو بوریس آکونین، نویسنده سرشناس روس را در فهرست تروریستی قرار داد

نشریه ادبی بانگ